2010 წლის საუკეთესო შედეგები

2010 წლის თორმეტი საუკეთესო  შედეგი

ნინო სალუქვაძე – ტყვიის სროლა – პისტოლეტი 25 მ, მსოფლიოს სუპერთასი, ოქრო
ნესტორ ხერგიანი – სამბო (61 კგ), ევროპის ჩემპიონატი, ოქრო
უშანგი კუზანაშვილი – სამბო (51 კგ), ევროპის ჩემპიონატი, ოქრო
გენადი კვიკვინია – მკლავჭიდი (მარცხენა), ევროპის ჩემპიონატი, ოქრო
ვილენ გაბრავა – მკლავჭიდი (მარცხენა), ევროპის ჩემპიონატი, ოქრო
დავით სვიმონიშვილი – სამბო (62 კგ), მსოფლიოს ჩემპიონატი, ვერცხლი
ლევან ნახუცრიშვილი – სამბო (68 კგ), მსოფლიოს ჩემპიონატი, ვერცხლი
ლევან წიკლაური – სამბო (82 კგ), მსოფლიოს ჩემპიონატი, ვერცხლი
გიორგი გოგშელიძე – თვისუფალი ჭიდაობა (96 კგ), მსოფლიოს ჩემპიონატი, ბრინჯაო
ლევან ბერიანიძე – თვისუფალი ჭიდაობა (120 კგ), მსოფლიოს ჩემპიონატი, ბრინჯაო
მინდია ბოდაველი – სამბო (90 კგ), მსოფლიოს ჩემპიონატი, ბრინჯაო
ალექსი დავითაშვილი – სამბო (+100 კგ), მსოფლიოს ჩემპიონატი, ბრინჯაო

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - –

2010 წლის  სტატისტიკური მონაცემები

მამაკაცებში:

სპორტის ოლიმპიური სახეობები

თავისუფალი ჭიდაობა

მსოფლიოს ჩემპიონატი
გიორგი გოგშელიძე (96 კგ) – ბრინჯაო
ლევან ბერიანიძე (120 კგ) – ბრინჯაო

ევროპის ჩემპიონატი
მალხაზ ზარქუა (60 კგ) – ვერცხლი
გიორგი გოგშელიძე (96 კგ) – ვერცხლი
ოთარ თუშიშვილი (66 კგ) – ბრინჯაო

ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა

ევროპის ჩემპიონატი
სოსო ჯაბიძე (96 კგ) – ბრინჯაო

ძიუდო

ევროპის ჩემპიონატი
ვარლამ ლიპარტელიანი (90 კგ) – ვერცხლი

სპორტის არაოლიმპიური სახეობები

ჭადრაკი

ევროპის ჩემპიონატი
ბაადურ ჯობავა – ვერცხლი

სამბო

მსოფლიოს ჩემპიონატი
დავით სვიმონიშვილი (62 კგ) – ვერცხლი
ლევან ნახუცრიშვილი (68 კგ) – ვერცხლი
ლევან წიკლაური (82 კგ) – ვერცხლი
მინდია ბოდაველი (90 კგ) – ბრინჯაო
ალექსი დავითაშვილი (+100 კგ) –
ბრინჯაო

ევროპის ჩემპიონატი
უშანგი კუზანაშვილი (51 კგ) – ოქრო
ნესტორ ხერგიანი (61 კგ) – ოქრო
ლევან ნახუცრიშვილი (68 კგ) – ვერცხლი
კახა მამულაშვილი (74 კგ) – ვერცხლი
დავით კარბელაშვილი (90 კგ) – ვერცხლი
ამირან პაპინაშვილი (57 კგ) – ბრინჯაო

მკლავჭიდი

ევროპის ჩემპიონატი
გენადი კვიკვინია (მარცხენა) – ოქრო
ვილენ გაბრავა (მარცხენა) – ოქრო
ვასილ დათუაშვილი (მარჯვენა) – ვერცხლი

ქალებში:

სპორტის ოლიმპიური სახეობები

ფიგურული ციგურაობა

ევროპის ჩემპიონატ
ელენე გედევანიშვილი – ბრინჯაო

ტყვიის სროლა

მსოფლიოს სუპერთასი
ნინო სალუქვაძე (პისტოლეტი, 25 მ) – ოქრო

ბატუტზე ხტომა

მსოფლიოს ჩემპიონატი
(12 წლამდელები)
ანა ოდიშვილი – ოქრო

სპორტის არაოლიმპიური სახეობები

ჭადრაკი

ქალთა გრან-პრის სერია
ნანა ძაგნიძე – ოქრო, ბრინჯაო

მსოფლიო ჩემპიონატი ვეტერანთა შორის
თამარ ხმიადაშვილი – ოქრო
ნონა გაფრინდაშვილი – ვერცხლი

სამბო

მსოფლიოს ჩემპიონატი – გოგონები
ნინო ოძელაშვილი (72 კგ) – ოქრო
დარინა აბულაძე (48 კგ) – ბრინჯაო
შორენა შარაძე (64 კგ) – ბრინჯაო

მსოფლიოს ჩემპიონატი
(18-წლამდელები)
ცირა აბულაძე (48კგ) – ბრინჯაო

კარატე, კიოკუშინკაი

ევროპის ჩემპიონატი – 18-წლამდელები
თამარ ბიბილეიშვილი (55 კგ) – ბრინჯაო

გუნდური:

ძიუდო

ევროპის ჩემპიონატი
საქართველოს ნაკრები – ოქრო

კალათბურთი

ევროპის ჩემპიონის შესარჩევი ტურნირი
საქართველოს ნაკრები – ფინალის საგზური

მშვილდოსნობა

ევროპის ზამთრის ჩემპიონატი
საქართველოს ნაკრები – ბრინჯაო

ჭადრაკი

მსოფლიოს საჭადრაკო ოლიმპიადა
საქართველოს ქალთა ნაკრები – ბრინჯაო

რაგბი

ევროპის ჩემპიონატი
19-წლამდელები
საქართველოს ნაკრები – ოქრო
18-წლამდელები
საქართველოს ნაკრები – ბრინჯაო

ახალგაზრდები:

სპორტის ოლიმპიური სახეობები

თავისუფალი ჭიდაობა

მსოფლიოს ჩემპიონატი
ვლადიმერ ხინჩეგაშვილი (55 კგ) – ოქრო
დავით ხუციშვილი (74 კგ) – ოქრო
ლაშა ტალახაძე (50 კგ) – ვერცხლი
თენგიზ ჩოჩიშვილი (60 კგ) – ბრინჯაო
გიორგი საკანდელიძე (120 კგ) – ბრინჯაო

მსოფლიოს ახალგაზრდული ოლიმპიადა
ირაკლი მოსიძე (63 კგ) – ბრინჯაო

ევროპის ჩემპიონატი
დავით ხუციშვილი (74 კგ) – ოქრო
გიორგი საკანდელიძე (120 კგ) – ოქრო
ვლადიმერ ხინჩეგაშვილი (55 კგ) – ვერცხლი
თენგიზ ჩოჩიშვილი (60 კგ) – ვერცხლი
ლაშა ტალახაძე (50 კგ) – ბრინჯაო

ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა

მსოფლიოს ჩემპიონატი
არსენ კახაბრიშვილი (84 კგ) – ბრინჯაო

ევროპის ჩემპიონატი
ვასილ იმერლიშვილი (96 კგ) – ოქრო
თორნიკე მახარაძე (50 კგ) – ვერცხლი
საჩინო დავითაია (66 კგ) – ვერცხლი

ძიუდო

მსოფლიოს ჩემპიონატი
ავთანდილ ჭრიკიშვილი (81 კგ) – ოქრო
ზებედა რეხვიაშვილი (72 კგ) – ბრნჯაო

ევროპის ჩემპიონატი
ოთარ კაიდარაშვილი (55 კგ) – ოქრო
ავთანდილ ჭრიკიშვილი (81 კგ) – ოქრო
გიორგი ნოზაძე (90 კგ) – ვერცხლი

სპორტის არაოლიმპიური სახეობები

სამბო

მსოფლიოს ჩემპიონატი
გენადი ჩირგაძე (57 კგ) – ოქრო
ვახტანგ სარაჯიშვილი (82 კგ) – ოქრო
ზაზა დავაძე (90 კგ) – ოქრო
ლევან მუქერია (+100 კგ) – ოქრო
ზვიად კაპანაძე (68 კგ) – ვერცხლი
გივი ნადარეიშვილი (48 კგ) – ბრინჯაო
გიორგი ტაბატაძე (62 კგ) – ბრინჯაო
არჩილ ინჯიკაშვილი (100 კგ) – ბრინჯაო

ევროპის ჩემპიონატი
გიორგი ნადარეიშვილი (48 კგ) – ოქრო
ზებედა რეხვიაშვილი (74 კგ) – ოქრო
ვახტანგ სარაჯიშვილი (82 კგ) – ოქრო
ლევან მუქერია (+100 კგ) – ოქრო
გენადი ჩირგაძე (57 კგ) – ვერცხლი
გიორგი ტაბატაძე (62 კგ) – ვერცხლი
ზაზა დავაძე (90 კგ) – ბრინჯაო

მკლავჭიდი

ევროპის ჩემპიონატი
ნიკოლოზ წერეთელი (მარჯვენა) – ოქრო
ვახტანგ ბერიძე (მარჯვენა) – ვერცხლი
მერაბ კაკაბაძე (მარცხენა) – ვერცხლი

ჭაბუკები:

სპორტის ოლიმპიური სახეობები

თავისუფალი ჭიდაობა

ევროპის ჩემპიონატი
ლაშა ბითარაშვილი (54 კგ) – ვერცხლი
დავით ბუზიაშვილი (58 კგ) – ბრინჯაო
ირაკლი მოსიძე (63 კგ)- ბრინჯაო
ლაშა გიგაშვილი (69 კგ) – ბრინჯაო
ლევან გოგრიჭიანი (86 კგ) – ბრინჯაო

ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა

ევროპის ჩემპიონატი
ფირუზ წულუკიძე (63 კგ) – ოქრო
იაკობ ქაჯაია (100 კგ) – ვერცხლი
ედნარ შავაძე (42 კგ) – ბრინჯაო
ამირან შავაძე (54 კგ) – ბრინჯაო
ლაშა გობაძე (76 კგ) – ბრინჯაო
რობერტ ქობლიაშვილი (86 კგ) – ბრინჯაო

ძიუდო

ევროპის ჩემპიონატი
ლაშა ტაველური (81 კგ) – ვერცხლი
მიხეილ მეზურნიშვილი (60 კგ) – ბრინჯაო

ძალოსნობა

ევროპის ჩემპიონატაი
ლაშა ტალახაძე (მძიმე) – ოქრო
ვილიამინ ალექსიძე (94 კგ) – ბრინჯაო
შოთა მიშველიძე (56 კგ) – ბრინჯაო

კრივი

ევროპის ჩემპიონატი
ალექსანდრე დოკვაძე (+80 კგ) – ოქრო
ჯემალ შალამბერიძე (54 კგ) – ბრინჯაო
ბერიკა მხეცაძე (70 კგ) – ვერცხლი

სპორტის არაოლიმპიური სახეობები

სამბო

მსოფლიოს ჩემპიონატი
ლაშა გიუნაშვილი (56 კგ) – ოქრო
გიორგი კაცია (60 კგ) – ოქრო
შმაგი შარიფაშვილი (75 კგ) – ოქრო
სლავა რეზესიძე (+87 კგ) – ოქრო
მიხეილ ჩოხელი (70 კგ) – ვერცხლი
ლერი ჯიხვაშვილი (48 კგ) – ბრინჯაო
ბექა რატიანი (81 კგ) – ბრინჯაო
ალექსანდრე მილდიანი (87 კგ) – ბრინჯაო

ევროპის ჩემპიონატი
გიგა გიუნაშვილი (56 კგ) – ოქრო
გოჩა ვარძელაშვილი (65 კგ) – ოქრო
გიორი საჩალელი (52 კგ) – ვერცხლი
გიორგი კაცია (60 კგ) – ვერცხლი
მიხეილ ჩოხელი (70 კგ) – ვერცხლი
სლავა რეზესაძე (+87 კგ) – ვერცხლი
ლერი ჯიხვაშვილი (48 კგ) – ბრინჯაო
ალექსანდრე მილდიანი (87 კგ) – ბრინჯაო

კარატე, კიოკუშინკაი

ევროპის ჩემპიონატი – 18-წლამდელები
გიორგი თეგაძე (75 კგ) – ბრინჯაო

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - -

საუკეთესო შედეგების რეიტინგი

I კატეგორია
ოლიმპიური ჩემპიონი

II კატეგორია
მსოფლიოს ჩემპიონი
მსოფლიო რეკორდი
ოლიმპიური პრიზიორები
ოლიმპიური რეკორდი

III კატეგორია
ევროპის ჩემპიონი
მსოფლიოს თასი
მსოფლიოს პრიზიორები
ევროპის რეკორდები

IV კატეგორია
მსოფლიოს ჩემპიონი (ახალგაზრდები)

V კატეგორია
ევროპის ჩემპიონი (ახალგაზრდები)
მსოფლიოს პრიზიორები (ახალგაზრდები)
მსოფლიო რეკორდები (ახალგაზრდები)


მსოფლიოს ჩემპიონატი – გოგონები

ნინო ოძელაშვილი (72 კგ) – ოქრო

დარინა აბულაძე (48 კგ) – ბრინჯაო

შორენა შარაძე (64 კგ) – ბრინჯაო

მსოფლიოს ჩემპიონატი

(18-წლამდელები)

ცირა აბულაძე (48კგ) – ბრინჯაო

დატოვეთ კომენტარი